نوشته شده توسط : ali
لوزه سوم در صورت بروز عوارض باید برداشته شود و نبود آن به دلیل نقش دفاعی کمرنگی که ایفا می‌کند مشکلی برای بدن ایجاد نمی‌کند.

مدیرگروه گوش، حلق و بینی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: یکی از علل عمده التهاب لوزه سوم، سرماخوردگی مکرر است.
 
دکتر محمدرضا شریفیان تصریح کرد: لوزه سوم در کودکان به عنوان یک مخزن عفونت‌ عمل می‌کند و به دلیل ضعف سیستم ایمنی در آنان، عفونت دستگاه تنفسی بیشتر اتفاق می‌افتد. وی اظهار کرد: لوزه سوم جزو تشکیلات لنفاوی حلق است که وظیفه دفاع از بدن در مقابل تهاجم میکروب‌ها و قارچ‌ها را بر عهده دارد.
 
شریفیان با اشاره به اینکه لوزه سوم در پشت زبان کوچک قرار دارد و با معاینه مستقیم قابل مشاهده نیست، عنوان کرد: التهاب لوزه سوم در سنین دو تا سه سالگی رخ می‌دهد و همچنین در سنین پنج سالگی نیز به اوج خود می‌رسد و پس از آن در افراد بالغ به طورکلی محو می‌شود. وی اظهار کرد: بزرگی بیش از حد لوزه سوم در کودکان بر اثر آلرژی، عفونت‌های حلق و دستگاه تنفسی است. در صورت شدید بودن التهاب لوزه سوم، کودک در حین خواب خرخر می‌کند و همچنین از طریق دهان تنفس می‌کند.
 
وی در خصوص علایم بروز سینوزیت خاطرنشان کرد: ترشحات چرکی بینی و حلق، بی‌اشتهایی و عدم رشد، از جمله علائم بروز سینوزیت است که تشخیص اولیه آن توسط متخصصین اطفال، گوش، حلق و بینی یا پزشک عمومی صورت می‌گیرد.
 
شریفیان در خصوص لزوم برداشتن لوزه سوم، اظهار کرد: لوزه سوم در صورت بروز عوارض باید برداشته شود و نبود آن به دلیل نقش دفاعی کمرنگی که ایفا می‌کند مشکلی برای بدن ایجاد نمی‌کند. وی تصریح کرد: در صورتی که درمان طبی، استفاده از آنتی بیوتیک و داروی ضد حساسیت در درمان التهاب لوزه سوم مفید نبود برای بهبود مشکل انجام عمل جراحی توصیه می‌شود. شریفیان در پایان توصیه کرد: والدین باید علائم تنفسی کودک را در حین خواب جدی بگیرند زیرا این عارضه ممکن است منجر به تغییر در صورت، فک و دندان‌های کودک شود.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 6
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 3 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
به اندازه کافی سخت است. بیشتر والدین و معلمان معتقدند در تربیت کودکان بیش فعال بخاطر سپاری قانون های متعدد کار مشکلی است.

 

داشتن کودکان مودب و با تربیت واقعا لذتبخش است اما برای داشتن چنان کودکانی باید آنها را پرورش داد. شما با یادگیری عشق و منطق و دانستن تنها 2 قانون ساده می توانید به این لذت دست یابید!

چرا فقط 2 قانون؟
تربیت کودکان به اندازه کافی سخت است. بیشتر والدین و معلمان معتقدند در تربیت کودکان بیش فعال بخاطر سپاری قانون های متعدد کار مشکلی است.
ابراز علاقه و محبت به کودکان باید حد و مرزی داشته باشد و این وظیفه ماست که این حد و مرزها را برای کودکان دلبندمان مشخص کنیم. نکته جالب اینجاست که بسیاری از کودکان این حد و مرزها را امتحان می کنند! چون آنها قصد دارند بفهمند که شما چقدر در تعیین این حد و مرزها جدی هستید.
گروهی از والدین معتقدند که ما نمی خواهیم با این کار (یعنی تعیین حد و مرز بصورت جدی) عشق و احترام فرزندمان را از دست دهیم و به همین جهت از این حد و مرزها و قوانین دست می کشند...
تحقیقات نشان می دهد اگر والدین فرزندانشان را طوری تربیت کنند که آنها هیچوقت والدین خود را جزو انسانهای جدی و سخت گیر ندانند، هرگز احترام، مسئولیت و نظم و انضباط را یاد نمی گیرند و در محیط اجتماعی زمانی که با جدیت معلمان یا حتی جامعه مواجه می گردند، دچار مشکل می شوند.
و حالا انجمن عشق و منطق با ارائه 2 قانون ساده به شما کمک می کند تا به راحتی و بدون از دست دادن علاقه فرزندتان، آنها را تربیت کنید:

قانون اول
_ والدین باید به صورتی کاملا منطقی حد و مرزهای محکمی را بدون هر گونه عصبانیت، غرغر، تهدید و هشدارهای تکراری برای کودکان تعیین کنند.
_ والدین می توانند حد و مرزی تعیین کنند که بدون تنش و درگیری قابل اجرا باشد.
_ والدین باید در برابر غرغر کردن و عکس العمل های کودکان صبور باشند.
این مرزها در هر خانواده با فرهنگ مختلف متفاوت است و من در اینجا نمی توانم نمونه دقیقی از آن را عنوان کنم ولی به طور کلی، بایدها و نبایدهایی که در هر خانه و خانواده جهت آسایش و راحتی اعضا وجود دارد، این حد و مرزها را میسازد.
بطور مثال فرزند شما تمایل به انجام کاری دارد که به صلاحش نیست... کافیست با ملایمت به او بگویید: من تو را دوست دارم و می دانم که این کار به تو ضرر می رساند. لازم نیست هیچ گونه خشونتی در کار باشد.
فرزند شما تمامی راه های ممکن را یکی یکی امتحان می کند تا شما را راضی کند. کارهایی مثل خواهش کردن، گریه کردن، فریاد کشیدن، قهر کردن و در مرحله آخر تحریک احساسات شما با جملاتی چون تو من را دوست نداری و غیره ... . تنها کاری که شما در تمامی این مراحل باید انجام دهید این است که یک جمله برای خود انتخاب کنید و در اینجور مواقع با یک لبخند مهربان آن را بر زبان بیاورید. جملاتی مثل من دوستت دارم یا حتی خواندن یک شعر ... یا اصلا سکوت مطلق به همراه لبخند محبت آمیز!
گاهی کودک شما با فریاد و گریه درخواست خود را به زبان می آورد، مهم نیست شما تنها با همان جمله مخصوص و لبخند به او بگویید تا زمانی که صدای تو به اندازه من ملایم نشده نمی توانم خواسته ات را درک کنم و سپس صبور باشید تا کودکتان تمامی راه های ممکن را برای راضی کردن شما امتحان کند. فقط صبور باشید پس از تمام گریه های و فریادها و ... آرام می شود و دقیقا همان کاری را انجام می دهد که باب میل شماست.
شاید فقط 2 یا 3 بار لازم باشد این حرکات پرطنش مثل فریاد و گریه را از او تحمل کنید ولی در مراتب بعدی فرزندتان باور می کند که اینگونه حرکات در تصمیم شما هیچ اثری ندارد.

قانون دوم
زمانی که کودکان مشکل ایجاد می کنند والدین باید عواقب آن را به شیوه درستی به خودشان واگذار کنند.
والدین برای اینکه کودکان مشکل را حل کنند باید آنها را تشویق نموده البته به شرطی که حل مشکل توسط خود آنها، باعث دردسر دیگران نشود.
همدردی والدین با کودک به این صورت است که قبل از مشاهده عواقب کارشان باید مساله را حل کنند.
مطالب مرتبط

 :: بازدید از این مطلب : 6
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 3 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
اكثر آقايان حوصله و سررشته نگهداري از كودكان را ندارند چه برسد به اين‌كه كودك مورد نظر يك نوزاد يا نوپاي عصباني و بداخلاق باشد...

اكثر آقايان حوصله و سررشته نگهداري از كودكان را ندارند چه برسد به اين‌كه كودك مورد نظر يك نوزاد يا نوپاي عصباني و بداخلاق باشد؛ بهانه بگيرد و فرياد بزند؛ اگر خواسته‌اش اجرا نشود براي مادرش بي‌تابي كند؛ اين‌جاست كه آقاي محترم گيج مي‌شود؛ نمي‌داند بايد اين بچه كوچك را چگونه آرام كند؛ از خودش مي‌پرسد: «خانمم چادو چمبل بلد است؟» ما روش خانم شما را نمي‌دانيم، اما تجربه پدران موفق در امر آرام كردن كودك را با شما در ميان مي‌گذاريم تا از اين به بعد براي چند ساعت تنها ماندن با فرزند كوچك‌تان زانوي غم بغل نگيريد.

رمز ريزش قطره‌هاي اشك‌ اين‌جاست؛ متخصصان مي‌گويند، گريه كردن كودكان يكي از رفتار‌هاي عادي و طبيعي آن‌هاست، درست مثل خوابيدن و غذا خوردن. مي‌توان گريه كودك را آژيرخطر او دانست؛ آژير در مواقع خطر به صدا در مي‌آيد تا اقدامات لازم هرچه سريع‌تر به عمل آيند. شما پدر عزيز، بايد با حوصله، علتي كه اين آژير را روشن كرده است بيابيد و آن‌ را رفع كنيد. گاهي علت گريه كاملا مشخص است، اما گاهي به عقل جن هم نمي‌رسد كه كوچولو چرا گريه مي‌كند. البته يادتان باشد كه گاهي بعد از بررسي همه علل، باز هم فرزندتان گريه‌هايش را قطع نمي‌كند، اين حالت طبيعي است شما هم وظايف‌تان را درست انجام داده‌ايد؛ نگران نباشيد.

گرسنگي
نشانه: ازته دل، بي‌امان و با صداي بلند گريه مي‌كند.

نشانه كمكي: از آخرين باري كه شيرمادرش را خورده 3-5/1 ساعت گذشته است.

از آخرين‌باري كه شيرخشك خورده 4-2 ساعت گذشته است.

راه‌حل: به فرض اين‌كه فرزندتان گرسنه باشد ولي ممكن است براي خوردن نوبت بعدي شيرخشك آماده نباشد؛ بد نيست بدانيد هضم شيرخشك حداقل 2 ساعت زمان نياز دارد بنابراين دادن شيرخشك با فواصل كوتاه به كودك مي‌تواند او را ناراحت‌تر كند.

بچه‌هايي كه شير مادر مي‌خورند ممكن است گاهي در بغل مادرشان ناآرام شوند، زيرا بوي شيرمادر آن‌ها را ناراحت مي‌كند؛ در اين مواقع فرزندتان را از مادرش بگيريد و شما آرامش كنيد.

خستگي
نشانه: نفس‌نفس زنان و درمانده گريه مي‌كند.

نشانه كمكي: چشم‌هايش بسته، اما خودش بي‌قرار است. ممكن است چشم‌هايش باز، قرمز، پر از اشك و پف كرده باشند يا حتي چشم‌هايش را بمالد.

راه‌حل: ساده‌ترين نوع آرام كردن كودك اين است كه او را درتخت يا گهواره‌اش بگذاريد تا راحت بخوابد.

بي حوصلگي يا كلافگي
نشانه: گريه‌اش بريده بريده است و سر و صداي ديگر گريه‌ها را ندارد.

نشانه كمكي: از عاملي كه حوصله‌اش را سر برده روي بر مي‌گرداند يا حتي او را مي‌زند.

راه حل: اگر شما حوصله فرزندتان را سر برده‌ايد، چند دقيقه او را در جايي مطمئن (مثلا او را روي لبه يا جايي كه پر از وسايل خطرناك است رها نكنيد) به حال خود بگذاريد، اما دورادور مراقبش باشيد كه كار دست خودش ندهد (حتي يك ثانيه از او چشم برنداريد.) در چنين شرايطي مي‌توانيد از صداهاي متناوب و يكنواخت هم كمك بگيريد؛ مثلا پنكه، تيك‌تيك ساعت، جاروبرقي و.....يكي از راه‌هاي ديگر هم مرطوب كردن دست و پاي بچه با آب ولرم است.

اذيت شدن
نشانه: بي‌وقفه و از روي اجبار گريه مي‌كند، باصدايي كه مدام بلند‌تر مي‌شود.

نشانه كمكي: ممكن است دست‌هايش را تكان دهد يا صورتش را جمع كند.

راه‌حل: ببينيد چه عاملي كودك‌تان را اذيت كرده است؛ مثلا اگر هر بار كه كودك‌تان را در كالسكه‌اش مي‌گذاريد داد و فريادش بلند مي‌شود، پس كالسكه مشكل دارد و بايد مشكل آن را پيدا كنيد. ممكن است فرزندتان يخ كرده باشد (حتي در داخل ساختمان).

ممكن است به نظرتان برسد كه پوشكش را كثيف كرده است، اما يادتان باشد كه بر‌خلاف تصور عموم كثيف كردن پوشك باعث گريه نمي‌شود، مگر اين‌كه فرزندتان دچار كهنه‌سوز، عفونت يا حساسيت ناحيه تناسلي و كشاله‌هاي ران شده باشد.

درد
نشانه: بلند و دل‌خراش گريه مي‌كند.

نشانه كمكي: ممكن است كمرش را خم كند و چيزي را با دست‌هايش بزند يا پاهايش را به سمت شكمش بالا بياورد.

راه‌حل: درد‌ها به‌طور معمول به‌دنبال بيماري يا مشكل جسمي ايجاد مي‌شوند كه اگر نمي‌توانيد گريه ناشي از آن‌ را آرام كنيد، بهتر است به متخصص اطفال سري بزنيد.

دل‌درد
نشانه: در سه ماهه اول تولد، نوزاد در طول هفته3 بار يا بيشتر گريه‌هاي طولاني مدت-‌حدود 3 ساعت- سر مي‌دهد.

راه‌حل: قنداق، خواباندن به پهلو يا شكم، مكيدن انگشت شما، تاب دادن و لالايي گفتن.

درد فرزندتان را بفهميد
گريه مي‌كنم چون دلم مي‌خواد!
آرام كردن بچه‌ها فرمول ندارد؛ همه كودكان مثل هم نيستند، بنابراين بايد از روش آزمون و خطا كمك بگيريد؛ برخي از توصيه‌هاي زير ممكن است در مورد فرزند شما بي‌اثر باشد اما به هر حال امتحان‌شان ضرري ندارد. گذاشتن سي‌دي كارتون، گريه‌هاي ناشي ازگرسنگي فرزندتان را ساكت نمي‌كند! گريه‌هاي دندان‌درد كودك هم با عوض كردن پوشك قطع نمي‌شود. به عبارتي ابتدا ببينيد علت اصلي گريه‌ها و بي‌تابي‌هاي كودك چيست. اگر گريه‌هاي كودك به عصبانيت و تحركات فيزيكي و خشمگين تبديل شدند، ديگر منطق علت و معلولي به درد نمي‌خورد؛ بايد چاره‌اي بهتر انديشيد.

انگشت كوچك‌تان را امتحان كنيد
اگر نمي‌توانيد علت گريه‌هاي بي‌وقفه فرزند نيم‌وجبي‌تان را پيدا كنيد، برويد دست‌هاي‌تان را بشوييد، سپس انگشت كوچك‌تان را كنار دهان او ببريد تا آن را بمكد؛ همين كار هم روشي دارد كه پدر‌هاي ناشي آن را بلد نيستند؛ بايد انگشت خود وارونه بگيريد تا ناخن‌تان سقف دهان كودك را اذيت نكند و مشكل 2 تا نشود.

بفرما نوشيدني كوچولو
اگر فرزندتان نوزاد است مي‌توانيد در شيشه‌اش كمي شيرمادر يا شيرخشك گرم شده بريزيد و به او بدهيد.

تابش دهيد
بچه‌ها عاشق تحرك‌اند؛ چه كسي بهتر از «بابايي» مي‌تواند آن‌ها را به آرزوي‌شان برساند؟ او را بغل كنيد و در هوا تاب دهيد. با اين بالا پايين بردن بچه حداقل 3 كيلويي، عضلات بازوي‌تان هم خوش فرم و قوي‌تر مي‌شود!

حركات موزون پدر و فرزند
كوچولو را بغل كنيد و دست‌هايش را دور گردن‌تان بياويزيد، سپس آرام حركات موزون انجام دهيد و بدن‌تان را به جهات مختلف متمايل كنيد.

اي نبض برس به فريادم
اگر راه‌حل‌هايي كه تاكنون عنوان شد، فايده‌اي نداشت، با آرامش دراز بكشيد، سر او را روي سينه خود بگذاريد و با عطوفت نوازشش كنيد، صداي تپش‌هاي قلب، براي همه بچه‌ها قطعه‌اي گوش‌نواز و لذت‌بخش است.

 بچه پرروها
گاهي بچه‌ها نه گرسنه‌اند، نه خيس، نه درد دارند، نه خواب‌شان مي‌آيد، بغل نمي‌خواهند، حوصله بازي و تكان خوردن را هم ندارند، گريه مي‌كنند چون دل‌شان مي‌خواهد. در اين مواقع بگذاريد كوچولوي پر سر و صدا گريه‌هايش را به اتمام برساند؛ البته ابتدا اطمينان حاصل كنيد كه مشكلي دارد يا خير.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 6
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 3 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
کاوه چند وقتی است که برای خوردن هر چیزی بهانه می‌آورد. او که حالا 7 سال دارد برای اینکه غذا نخورد دست به هر کاری می‌زند.


 مثلا وقتی مادر تمام تلاشش را برای غذاخور کردن کاوه می‌کند، کاوه شروع به خوردن غذا با دست می‌کند و کلی کثیف کاری می‌کند تا بالاخره مادر تسلیم شود و به او اجازه دهد از میز غذا بلند شود.  مادر کاوه از دست این کارهای او کلافه شده است و از طرفی نگران است که کاوه رژیم غذایی سلامت و آنچه بدنش نیاز دارد دریافت نکند. مادر کاوه تلاش کرده در رژیم غذایی‌ کاوه تنوع غذایی ایجاد کند اما موفق نشده است او را به غذا علاقه‌مند کند. جو فراست و طاهره ثانوی کارشناسان تربیتی ما سعی دارند به مادر کاوه کمک کنند، این مشکل را حل کند.
با کودک بد غذا چکار باید کرد؟
«مادر كاوه  از اينكه او مرتب غذا نمي‌خورد ناراحت است. كاوه كه 7 سال دارد اغلب با دست غذا مي‌خورد و بدون توجه به تذكرهاي خانواده هر جور كه خودش دلش بخواهد و هر زمان كه بخواهد غذا مي‌خورد. ضمن اينكه كاوه تازگي‌ها بسيار بدغذا شده و مدام ايراد مي‌گيرد.»
اگركودك شما بدغذاست
كودكان و نوجوانان به انواع و اقسام فشارها و استرس‌هاي واقعي يا خيالي واكنش نشان مي‌دهند. غذا خوردن دور ميز بايد لذت‌بخش باشد و به خانواده اين فرصت را بدهد كه با هم صحبت كنند. تمركز بيش از حد روي كودك زماني كه او در حال غذا خوردن است مي‌تواند باعث شود او از خوردن غذا سر باز بزند. مورد ديگري كه باعث گيج شدن كودك مي‌شود اين است كه در وعده ناهار يا شام انتخاب‌هاي زيادي براي خوردن داشته باشد. بچه‌ها هم بايد مانند برادران، خواهران و پدر و مادر وعده غذايي يكساني داشته باشند.
امتحان كنيد
سعي كنيد از تكه‌هاي كوچك غذا استفاده كنيد. ضمن آنكه حواستان به مزه‌ها و محتواي غذاها باشد.
يك گام در هر زمان
وقتي كه مي‌خواهيد رژيم غذايي كودك خود را گسترش دهيد يكباره تمام گروه‌هاي غذايي را وارد رژيم او نكنيد بلكه تلاش كنيد  فرايند آشنايي كودك‌تان با غذاهاي جديد به تدريج انجام شود.
الگو باشيد
به عنوان يك بزرگسال بايد با كمك مثال او  را راهنمايي كنيد. اگر به فرزند خود نشان دهيد كه از يك رژيم غذايي متعادل و متنوع لذت مي‌بريد، او بيشتر وسوسه مي‌شود كه چيزهاي جديد را امتحان كند.
ترس و فوبيا
اين كاملا طبيعي است كه بچه‌ها از بعضي چيزهاي كوچك بترسند. در حقيقت تخمين زده مي‌شود كه يكي از 3 كودك بعضي زمان‌ها دچار ترس مي‌شوند و بيشترين ترس هم از خون و سوزن، تاريكي و حيوانات است  بسياري از اين ترس‌ها به مرور زمان از بين مي‌روند اما  اين ترس‌ها زماني كه به طور جدي زندگي كودك را تحت تاثير قرار مي‌دهند مي‌توانند به ترس شديد يا فوبيا تبديل شوند. بنابراين حواستان باشد براي غذا خوردن كودك‌تان او را از چيزي نترسانيد.  
والدین باید الگو باشند
بی‌اشتهایی یا بدغذایی کودکان در هر شکل، مسئله مهمی است و باید آن را جدی گرفت. بهتر است توجه داشته باشیم که فقط گرسنگی نیست که فرزندمان را به سوی غذا می‌کشاند و برعکس تنها سیر بودن موجب دوری، پرهیز از غذا یا بی‌میلی آنها نمی‌شود. بخش بزرگي از این نیازهای جسمی تحت تاثیر عادت‌های خانوادگی، آموزش‌های والدین، اضطراب کودکان، نیاز به جلب توجه و بیماری‌های جسمی و مشکلات روانی و... است.  عادت دادن کودکان به خوردن صبحانه کامل بسیار مهم است اما در خانواده‌ای که مادر یا پدر رژیم دارند یا میل به صبحانه ندارند یا به علت شاغل بودن خیلی زود باید خانه را ترک کنند، کودک شاهد صبحانه خوردن آنها نیست و طبیعی است که او عادت به خوردن ناشتایی را از نظر فرهنگی و آموزشی پیدا نخواهد کرد. در بعضی از موارد مادر آنقدر دیر بیدار می‌شود که صبحانه و ناهار را همزمان می‌خورد. دیر بیدار شدن، خستگی، کوفتگی، بی‌حوصلگی و بی‌اشتهایی به همراه می‌آورد. به عبارت دیگر اگر کودک صبحانه خوردن والدین را به عنوان یک برنامه منظم، دوست‌داشتنی و مهم نبیند هیچ میلی به یک صبحانه خوب و کامل نخواهد داشت.
شور و شوق هنگام غذا خوردن
یکی از مهم‌ترین عواملی که موجب می‌شود فرزند دلبندمان غذایش را با میل و کامل بخورد، شور و اشتیاق والدین، مربی و... هنگام صرف آن وعده غذایی است. یکی از بدترین روش‌ها سخت‌گیری مادر در مورد بعضی از مواد غذایی یا آداب غذا خوردن کودک است. مانند دوست نداشتن بعضی از مواد غذایی، جدا کردن مواد در غذا، زیر و رو کردن غذا و...که در نهایت موجب می‌شود لذت غذا خوردن در جمع خانواده کم شود و به تدریج کودک به غذا بی‌میل می‌شود.
تنوع بخشیدن به مواد غذایی
تنوع دادن به مواد غذایی صرف‌نظر از اینکه نیازهای مختلف جسمانی کودکان را تامین می‌کند، می‌تواند به رفع بی‌اشتهایی آنها نیز کمک بسزایی كند. این بدان معنا نیست که همه مواد غذایی را تهیه کنیم و در یک وعده غذایی به اجبار به کودک بدهیم بلکه می‌توان مواد موجود در خانه را با تنوع بیشتر به کودک ارائه کرد. مثلا برای صبحانه یک روز کره، روز دیگر پنیر، یک روز چای، روز دیگر شیر یا آبمیوه، عسل، تخم‌مرغ و... با نان‌های مختلف بگذارید تا برای کودک جالب شود.
بخش اعظمی از مشکلات رفتای کودکان هنگام غذا خوردن جنبه روانی دارد مثل بی‌اشتهایی روانی، افسردگی، اضطراب، وابستگی، نیاز به جلب توجه، واکنش به شرایط نامطلوب خانوادگی، مشاجره و دعوا، طلاق، مرگ یکی از عزیزان، تولد نوزاد جدید و... سخت‌گیری بیش از حد یکی از والدین یا هر دو، تبعیض بين فرزندان و... در حقیقت بسیار غم‌انگیز است که کودک طرد شده بخواهد از طریق غذا خوردن جلب توجه کند یا شرایط نابسامان خانگی را تحت کنترل درآورد.
وقت گذاشتن برای صرف هر وعده غذایی
عجله کردن هنگام صرف غذا نهایتا منجر به بی‌اشتهایی کودک می‌شود زيرا او معنی عجله ما را نمی‌فهمد، در عین حال نمی‌تواند به سرعت ما غذا بخورد. برای کودک غذا خوردن امری مهم و دوست‌داشتنی است پس لذت می‌برد که با حوصله غذا بخورد و این امر مستلزم وقت گذاشتن شما مادر یا پدر عزیز است. ناگفته نماند بعضی از کودکان کند غذا می‌خورند همان‌طور که در سایر کارهایشان کندتر از همسالان خود عمل می‌کنند. در اینگونه موارد باید به کودک در اتمام غذایش کمک کرد.
نظم
نظم در خوردن غذا بسیار مهم است زيرا هم می‌تواند اشتهای کودک را افزایش دهد و هم به نظم بخشیدن درکارهایش به او کمک می‌کند. زمان هر وعده غذایی باید ثابت و مشخص باشد. این درست نیست که هر وقت کودک دلش خواست چیزی بخورد یا اینکه ما به عنوان مثال یک‌بار ساعت 7، یک‌بار ساعت 9 و شب دیگر ساعت 12 به او شام بدهیم. این نظم زمانی کمک می‌کند معده کودک برای خوردن غذا منظم عمل كند و در عین حال کودک یاد می‌گیرد هر وعده غذایی را باید در یک محدوده زمانی خاص بخورد.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 6
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 3 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
گل مژه بیماری محسوب نمی شود و بیشتر شبیه ناراحتی کوچکی است و اگر فرزندتان گل مژه زد به راحتی می توانید آن را در منزل درمان کنید.

گل مژه چیست؟
گل مژه برآمدگی قرمز و دردناکی است که روی پلک بالایی یا پایینی، داخل یا خارج آنها، و در لبه پلک جایی که مژه های رشد می کنند، ایجاد می شود. پلک های غدد چربی فراوانی دارند که بدون میکروسکوپ دیده نمی شوند. ولی مایعی تولید می کنند که به مرطوب کردن جلوی چشم کمک می کند.

گاهی این غده ها با چربی کهنه، سلول های مرده پوست و باکتری های کهنه پوستی مسدود می شوند. وقتی این غدد مسدود می شوند، مایع درون آنها جمع می شود و بیرون نمی آید. در نتیجه برآمدگی کوچکی روی پلک پدید می آورد که شبیه جوش است. گل مژه ممکن است عفونی شود و بسیار قرمز و برآمده شود.

درمان گل مژه
اگر کودکی مبتلا به گل مژه شد، باید چربی مسدود شده را درآورید. گرما به این کار کمک می کند. دستمال تمیزی را با گرم (نه داغ) خیس کنید. آب اضافی آن را بچلانید و دستمال را چند دقیقه روی چشم کودک بگذارید. این کار را چند بار در روز انجام دهید.

می توانید با صابون چشمی ویژه (که در داروخانه ها موجود است) یا با شامپو بچه پلک بچه را تمیز کنید. با گوش پاک کن از این محلول روی پلک بمالید. اگر کودک شما لنز چشمی استفاده می کند، از او بخواهید که فعلاً عینک بزند و لنزها را دربیاورد. قبل از آنکه او دوباره لنزها را به چشم بزند، خوب آنها را تمیز کنید.

اگر فرزندتان در کاسه چشمش احساس درد می کند یا مشکل دید دارد، با پزشک تماس بگیرید. اگر قرمزی یا ورم بیشتر از قسمت پلک بود (داخل چشم یا بخش های دیگر صورت) هم با پزشک تماس بگیرید.

اگر گل مژه بدتر شد چه کنیم؟
گل مژه معمولاً بعد از چند روز شروع به بهبود می کند. اگر بدتر شد، با پزشک تماس بگیرید. پزشک به شما کرم آنتی بیوتیک می دهد تا روی گل مژه بمالید یا داروی آنتی بیوتیک تجویز می کند. در موارد نادر، پزشک برشی روی پلک می زند تا ماده داخل آن خارج شود.

پیشگیری
کودکانی که یک گل مژه می زنند، در خطر بیشتری برای گل مژه بعدی هستند. برای کاهش ریسک این کارها را انجام دهید:

•    هر روز یا هر چند روز یک بار پلک ها را با شامپو بچه رقیق تمیز کنید.
•    لنزهای چشمی را طبق دستورالعمل مربوطه عفونت زدایی کنید.
    قبل از رفتن به رختخواب آرایش را پاک کنید.
    سه ماه بعد از اولین استفاده از ریمل، خط چشم مایع و سایه چشم، آنها را دور بیندازید.
•    هرگز از حوله یا دستمال افرادی که گل مژه دارند استفاده نکنید.
    دستها را زود به زود بشویید.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 5
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 3 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
مشکلات داخلی متعددی موجب اختلالات مغز می‌ شود که این اختلالات موجب تأخیر در شروع حرکت در نوزادان می‌ شود.

دکتر امامیان، فوق تخصص ارتوپدی اطفال گفت: باید حرکات کوچک و کوتاه از بدو تولد وجود داشته باشد، کودکانی که بیش از حد ساکن هستند و در ماه‌های بعدی نیز دچار اختلال در حرکت هستند دچار اختلال تأخیر حرکتی هستند. 
 
وی با بیان اینکه اختلال می‌تواند منشاء تیروئید ،مشکلات غدد برون ریز یا مسائلی که مربوط به مغز داشته باشد، گفت: مشکلاتی مانند کمبود اکسیژن در زمان تولد نیز می‌تواند در ایجاد اختلالات حرکتی نوزادان بسیار تاثیر گذار باشد. 
 
وی در ادامه گفت: در تاخیر حرکتی نوزادان مغز خوب کار نمی‌کند و چون تمام اندام‌ها در اختیار مغز است این مشکل بوجود می‌آید. 
گاهی ممکن است مشکل از غدد داخلی نوزاد باشد و این بیماری باید پیگیری دائمی داشته باشد
 
وی خاطر نشان کرد: نشستن در نوزادان بدون تکیه دادن باید از ۶ ماهگی و راه رفتن از ۱۲ ماهگی شروع شود و تأخیر در شروع این دوره می‌تواند تا یکی دو ماه کمتر یا بیشتر باشد اما تأخیر بیش از ۲ ماه را باید حتماً پیگیری و درمان نمود
 
وی در پایان افزود: طول دورۀ درمان معمولاً بیش از چند ماه نمی‌شود و بسته به نوع منشاء بیماری متفاوت می‌باشد گاهی درمان دارویی و گاهی فیزیوتراپی تجویز می‌شود.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 6
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 3 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
والدین حتما بخوانید

۱. به کودکتان فرصت دهید: برای آنکه کودک توالت‌رفتن را بیاموزد ابتدا باید مغز او تکامل یابد و سیستم عصبی مرکزی بتواند مثانه او را کنترل کند. وقتی هنوز مغز کامل نیست، کودک بدون اختیار ادرار می‌کند یعنی مثانه یا روده‌ها به محض پرشدن، خالی می‌شوند. تقریبا در تمام کودکان از ۲۸ ماهگی به بعد، مغز تکامل پیدا می‌کند و می‌توانند ادرارشان را کنترل کنند.

۲. از فصل تابستان استفاده کنید: فصل تابستان، بهترین زمان برای گرفتن کودک از پوشک است. کودک را تشویق کنید اگر ادرار یا مدفوع دارد، بگوید. چند ساعت در روز او را باز بگذارید.

۳. به او آموزش دهید: برای کودکتان یک صندلی توالت کوچک بخرید و به او یاد دهید که هر زمان احساس نیاز کرد، روی آن بنشیند. می‌توانید این صندلی را در حمام، دستشویی یا اتاق خود کودک قرار دهید.

۴.مثل بزرگ‌ترها با او رفتار کنید: اگر فرزندتان به تکامل مغزی رسیده اما هنوز توالت رفتن را نیاموخته، او را همراه با خواهر یا برادرزاده‌هایتان به مسافرت ببرید. بودن در کنار کودکان بزرگ‌تر و دیدن آنها باعث می‌شود کودک شما نیز از رفتارهای آنها تقلید کند. فقط مراقب باشید رقابت ایجاد نشود یا اگر فرزندتان اختیار خود را از دست داد، مسخره‌اش نکنید.

۵.اجازه ندهید بیش از ۱۰دقیقه روی صندلی بنشیند: اگر از کودکتان خواستید روی صندلی توالت بنشیند، اما ۱۰دقیقه گذشت و او کاری نکرد، مجبورش نکنید تا همچنان روی صندلی بماند. صندلی توالت او را جمع کنید و ساعتی بعد دوباره از او بخواهید این کار را انجام دهد.

۶.به او اطمینان دهید: برخی کودکان از مدفوع یا ادرارکردن می‌ترسند چون هنوز نمی‌دانند بدن آنها مواد مضر را دفع می‌کند و فکر می‌کنند قسمتی از بدنشان را از دست می‌دهند. ماجرا را برای آنها توضیح دهید تا ترسشان از بین برود.

۷.لباس‌های راحت تن او کنید: وقتی توالت رفتن را به کودک آموزش می‌دهید لباس‌های راحت تن او کنید تا بتواند بلافاصله آنها را دربیاورد. فاصله زمانی بین حس کودک برای توالت رفتن و انجام این کار گاهی بسیار کوتاه است. در تابستان فقط یک شورتک پای او کنید تا بلافاصله بتواند آن را دربیاورد.

۸.تشویقش کنید: برای آموختن پاکیزگی باید کودک را تشویق کرد. تشویق‌های زبانی مثل «تو بزرگ‌شده‌ای» «مایه افتخار هستی» در کنار تشویق‌های عملی! مثلا هر بار که کودکتان ادرار یا مدفوعش را کنترل کرد، به او امتیاز بدهید و بعد از هر ۱۰-۵ امتیاز برایش هدیه بخرید.

۹.پوشک‌های شورتی بخرید: در طول زمانی که قرار است پاکیزگی را به فرزندتان آموزش دهید، از پوشک‌های شورتی استفاده کنید تا هم مطمئن باشید همه‌جا را کثیف نمی‌کند هم بتواند در صورت تمایل فورا آن را درآورد.

۱۰.سرزنش نکنید: شاید کودک برای چند روز اختیار مدفوع و ادرارش را به دست بیاورد اما بعد از آن دوباره نتواند خود را کنترل کند. در این صورت او را سرزنش نکنید و فقط مرتب توالت‌رفتن را به او یادآور شوید.

۱۱.ترس‌هایش را از بین ببرید: اگر کودکتان از ریختن آب بعد از اجابت‌مزاج می‌ترسد، به او آموزش دهید آب برای شستن و پاک‌کردن است و وقتی روی توالت نشسته آسیبی به او نخواهد زد.

۱۲.عصرها او را کنترل کنید: کودکان در ۳ سالگی تقریبا کنترل ادرار و مدفوع را می‌آموزند اما باز هم کنترل این مساله طی شب کار آسانی نیست و بیشتر کودکان یا آنقدر هوشیار نیستند که خود را کنترل کنند یا توانایی برخاستن از خواب را ندارند. شب‌ها کودکتان را پوشک کنید و برای چند ماه عصرها که او را می‌خوابانید، مراقب کنترل ادرارش باشید. اگر لباس‌های او هنگام بیدارشدن خشک بودند، یعنی شب‌ها هم می?شود خیالتان راحت باشد.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 5
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 3 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
آيا مي‌دانيد رژيم غذايي سالم و مناسب مي‌تواند تاحد زيادي باعث افزايش تاثير داروها و مدت اثربخشي آنها در افراد مبتلا به بيش‌فعالي شود؟


 آيا مي‌دانيد کدام‌يک از خوراکي‌ها براي افراد بيش‌فعال، خوب و کدام‌يک بد هستند؟ اگر نمي‌دانيد و يکي از اعضاي خانواده‌تان هم از اين مشکل رنج مي‌برد، توصيه مي‌کنيم خوب‌ و بدهاي غذايي براي بيش‌فعال‌ها را در اینجا بخوانید.
 

اين خوراکي‌ها را بخوريد

اگر فرزندتان مبتلا به بيش‌فعالي است، بهتر است اين خوراکي‌ها را در رژيم غذايي او بگنجانيد:


گريپ‌فروت

گريپ‌فروت، سرشار از کربوهيدرات‌هاي پيچيده است و مصرف آن مي‌تواند علائم بيش‌فعالي را تاحد قابل قبولي تخفيف دهد. متخصصان تغذيه توصيه مي‌کنند در صورت امکان، هفته‌اي 2 روز، يک ليوان آب گريپ‌فروت در برنامه صبحانه بچه‌هاي مبتلا به بيش‌فعالي بگنجانيد.

 

سيب

سيب، يکي از بهترين منابع دريافت کربوهيدرات‌هاي پيچيده است. کربوهيدرات‌هاي پيچيده، جزو ترکيب‌هايي هستند که بايد روزانه براي حفظ آرامش بيشتر و تخفيف علائم بيش‌فعالي در برنامه غذايي بچه‌هاي مبتلا به اين مشکل قرار بگيرند. خوردن يک سيب، درست کمي پيش از خوابيدن، مي‌تواند به خوابي آرام در بچه‌هاي بيش‌فعال کمک کند.

 

پنير

پنير، منبع خوبي از پروتئين است و پروتئين مرغوب موجود در آن، مي‌تواند در کنترل علائم بيش‌فعالي موثر باشد. اگر فرزندتان به پنير و ساير لبنيات حساسيت ندارد، حتما حدود 30 گرم از آن را در برنامه غذايي روزانه‌اش بگنجانيد. هرچند که پنير نمي‌تواند کمکي به افزايش تمرکز اين بچه‌ها بکند اما مي‌تواند زمان اثربخشي داروهايشان را افزايش دهد.

 

گلابي

گلابي هم مانند سيب، سرشار از کربوهيدرات‌هاي پيچيده است. اگر فرزند شما تمايلي به خوردن روزانه سيب ندارد يا نمي‌خواهد درست پيش از خوابيدن، يک سيب بخورد، مي‌توانيد يک گلابي بزرگ يا پوره آن را جايگزين سيب کنيد. ويتامين‌ها و ساير ترکيب‌هاي مغذي موجود در گلابي هم مي‌توانند آرامش زيادي به خواب بچه‌هاي بيش‌فعال بدهند.

ماهي

دريافت اسيدهاي چرب امگا3، کمک چشمگيري به کاهش علائم بيش‌فعالي مي‌کند. به‌همين دليل هم متخصصان تغذيه توصيه مي‌کنند حداقل هفته‌اي 3 مرتبه به بچه‌هاي بيش‌فعال، غذاها و سالادهاي حاوي ماهي‌هاي چرب بدهيد. ماهي‌هايي مانند ماهي تن، ساردين، کيلکا، قزل‌آلا و سالمون.


اين خوراکي‌ها را نخوريد

اگر فرزندتان مبتلا به بيش‌فعالي است، بهتر است اين خوراکي‌ها را از رژيم غذايي او حذف يا مصرفشان را بسيار محدود کنيد:

 

بستني

مصرف بستني‌هاي بسيار شيرين خامه‌اي و سرشار از شکلات، به‌خصوص براي مبتلايان به بيش‌فعالي که به محصولات لبني حساسيت دارند، مي‌تواند باعث تحريک ناراحتي آنها و تشديد علائم بيش‌فعالي‌شان بشود.


چاي و قهوه

نتايج بسياري از تحقيقات نشان داده است کافئين موجود در چاي، قهوه و نسکافه مي‌تواند تاثير مستقيمي در تحريک بچه‌هاي بيش‌فعال و تشديد علائم آنها داشته باشد. به‌همين دليل بهتر است انواع نوشيدني‌ها و خوراکي‌هاي حاوي کافئين تاحد امکان از رژيم‌ غذايي‌شان، حذف شود.


ماست

برخي محصولات لبني مي‌توانند باعث تحريک بچه‌هاي بيش‌فعال بشوند. البته مصرف اين محصولات در تمام بچه‌هاي بيش‌فعال اثر يکساني ندارد. به‌همين دليل هم خود والدين بايد با حذف و اضافه کردن خوراکي‌هاي مختلف و آزمون و خطاي غذايي، متوجه شوند کدام گروه از لبنيات مي‌توانند باعث تشديد مشکل فرزند آنها شوند و ماده ديگري را جايگزين آن کنند.

 
شکر

متخصصان تغذيه معتقدند مصرف بيش از اندازه قند و شکر ساده و محصولات حاوي آنها، مي‌تواند آتش بيش‌فعالي را در افراد مستعد، شعله‌ور کند. گروه ديگري از متخصصان هم عقيده دارند که مصرف شکر، بدن را از جذب ويتامين‌ها، آنزيم‌ها و موادمعدني مورد نياز براي ايجاد تعادل در خلق‌وخو محروم مي‌کند و به‌همين دليل مصرف شکر و خوراکي‌هاي حاوي آن باعث تحريک شديد بچه‌هاي بيش‌فعال مي‌شود.

 
فست‌فودها

فست‌فودها، غذاهاي سرخ‌کردني و مواد غذايي سرشار از ادويه، به‌شدت باعث تشديد علائم بيش‌فعالي در بچه‌ها مي‌شوند بنابراين اگر نمي‌توانيد اين غذاها را از رژيم آنها حذف کنيد، بايد محدوديت‌هاي شديدي را براي مصرفشان در نظر بگيريد.

 

اين خوراکي‌ها را بخوريد

 
تخم‌مرغ

پروتئين فراوان و مرغوب موجود در تخم‌مرغ مي‌تواند با حفظ تعادل ريزمغذي‌ها در بدن، باعث کنترل علائم بيش‌فعالي در بچه‌هاي مبتلا به اين ناراحتي شود. پروتئين تخم‌مرغ هم برخلاف پنير، مي‌تواند قدرت تمرکز را در بچه‌هاي بيش‌فعال افزايش دهد و طول دوره اثربخشي داروهاي آنها را بيشتر کند.

 
مغزها

انواع مغزهاي خام مانند مغز گردو هم سرشار از اسيدهاي چرب امگا3 هستند و مي‌توانند براي کنترل علائم بيش‌فعالي، در برنامه صبحانه يا ميان‌وعده‌هاي بچه‌ها قرار بگيرند.

 
پرتقال

خوردن يک پرتقال يا يک ليوان آب پرتقال صددرصد طبيعي هم مي‌تواند کربوهيدرات‌هاي پيچيده بيشتري به بدن بچه‌هاي بيش‌فعال برساند و کمک زيادي به داشتن خوابي آرام در آنها بکند. متخصصان توصيه مي‌کنند بهتر است يک ليوان آب پرتقال طبيعي براي بچه‌ بيش‌فعالتان بگيريد، آن را داخل بطري دربسته‌اي بريزيد و براي زنگ تفريحش کنار بگذاريد. ويتامين C و کربوهيدرات‌هاي پيچيده موجود در اين آبميوه طبيعي مي‌تواند به حفظ آرامش و تمرکز بيشتر اين بچه‌ها در مدرسه کمک کند.

 
کيوي

کيوي هم يکي ديگر از منابع سرشار از کربوهيدرات‌هاي پيچيده و ويتامين‌ C محسوب مي‌شود که مي‌تواند در رژيم غذايي بچه‌هاي بيش‌فعال جاي بگيرد. خوردن يک کيوي در ميان‌وعده صبح يا عصرانه، به حفظ آرامش بيشتر بچه‌ها در طول روز کمک مي‌کند و باعث اثربخشي داروها مي‌شود.


گوشت مرغ

گوشت مرغ يکي از مهم‌ترين منابع دريافت پروتئين است. بيشتر بچه‌ها هم گوشت مرغ را برخلاف گوشت قرمز يا حتي ماهي، بسيار دوست دارند و هفته‌اي يکي دو مرتبه خوردن غذاهايي با گوشت مرغ، دلشان را نمي‌زند. پروتئين موجود در گوشت مرغ علاوه بر اينکه مي‌تواند تاحدي باعث بهبود قدرت تمرکز در بچه‌هاي بيش‌فعال شود، مي‌تواند زمان اثربخشي داروهاي بيش‌فعالي را هم افزايش دهد. به‌همين دليل، افزودن تکه‌هاي مرغ بخارپز يا گريل‌شده به غذا، سالاد و سوپ بچه‌هاي مبتلا به بيش‌فعالي توصيه مي‌شود.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 5
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 3 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
رژیم غذایی کودکان زیر ۶ سال علاوه بر کمک موثر به رشد به موقع این کودکان از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی و مشکلای اضافه وزن و چاقی در آینده آن‌ها جلوگیری می‌شود.

رضا سعیدی، متخصص تغذیه گفت: رژیم غذایی نوزادان مخصوصاً تا ۲ سالگی بهتر است از دقت بیشتری برخوردار شود تا در آینده این افراد دچار مشکل نشوند.
 
وی با بیان اینکه تغذیه نوزادان تا ۶ ماهگی فقط باید شیر مادر باشد، گفت: حتی مصرف آب و ویتامین‌ها در این دوره سنی لازم نیست. 
 
سن ۶ ماهگی تا ۱ سالگی 

وی اظهار داشت: در این بازی سنی همراه با شیرمادر استفاده از غذاهای کمکی سوپ، زرده تخم مرغ، برای کودکان توصیه می‌شود اما از سن ۲ سالگی تا ۶ ماهگی بهتر است با غذاهایی که به کودکان داده می‌شود از قطره‌های آهن نیز استفاده شود و در وعده‌های غذایی کودکان از همه غذاهای مفید تغذیه شوند.
 
وی در پایان افزود: در رژیم غذایی کودکان بهتر است از شیر پاستوریزه کم چرب استفاده شود تا در آینده چربی زیاد آن باعث چاقی بیش از حد کودکان نشود.
مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 7
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 3 فروردين 1396 | نظرات ()
نوشته شده توسط : ali
یک متخصص تغذیه گفت: کمبود آهن در دو سال اول زندگی می‌تواند بر تکامل و رشد مغز تاثیر زیادی داشته باشد و لطمات جبران ناپذیری بر کودک وارد کند.


دکتر احمد درستی گفت: کم خونی فقر آهن در کودکان سنین مدرسه موجب کاهش قدرت یادگیری می‌شود بطوریکه ضریب هوشی این کودکان 5 تا 10 امتیاز کمتر از حد طبیعی برآورد شده است. وی ادامه داد: این کودکان تغییرات رفتاری داشته و ابتلا به بیماریهای عفونی و احساس خستگی و ضعف نیز در آنها بیشتر است.

دکتر درستی در رابطه با علائم فقر آهن اظهار کرد: رنگ پریدگی دائمی زبان ومخاط و داخل پلک، چشم و لب‌ها، کمرنگ شدن خطوط کف دست، احساس ضعف و خستگی، سیاهی رفتن چشمها، بی تفاوتی، سرگیجه، سر درد و بی اشتهایی، حالت تهوع، خواب رفتن و سوزن سوزن شدن دستها و پاها، درموارد شدید تنگی نفس و تپش قلب از نشانه های کمبود آهن در بدن است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این که نوع غذاهایی که افراد مصرف می‌کنند در میزان آهن در بدن تاثیر زیادی دارند، عنوان کرد : مصرف غذاهای غیرخانگی مانند انواع ساندویچ های سوسیس وکالباس، پیتزا و تنقلات غذایی کم ارزش مانند چیپس، نوشابه، شکلات و پفک، ابتلاء به عفونتها، آلودگی‌های انگلی، مصرف کم انواع گوشت، مصرف چای همراه غذا، مصرف ناکافی غذاهای حاوی ویتامین C، مصرف نان‌های تهیه شده با جوش شیرین از مواد مضری است که باعث کاهش جذب آهن می‌شود.

درستی تصریح کرد: انواع گوشت، حبوبات، غلات دارای سبوس و سبزیجات به مقدار کم را از موادی عنوان کرد که حاوی آهن هستند ولی میوه ها و لبنیات آهن ندارند.
مطالب مرتبط

و معاینه دارد.

وی با اشاره به اینکه کابوس نگران‌کننده نیست، افزود: انجام نوار مغزی و مصرف داروهای آرام‌بخش عوارضی کابوس و خواب‌های آشفته برطرف می‌شود.

مطالب مرتبط


:: بازدید از این مطلب : 6
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : پنج شنبه 3 فروردين 1396 | نظرات ()

صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... 11 صفحه بعد